Reklama
Reklama

Wracają przystanki "na żądanie". W pojazdach MPK pojawią się dezynfektory

fot. ZTM

Autobusy nie będą się na nich zatrzymywać, jeżeli nie będzie oczekujących pasażerów, a w pojeździe żadna z osób nie będzie sygnalizować zamiaru wyjścia.

Z uwagi na poluzowanie obostrzeń wprowadzonych w związku z pandemią koronawirusa, w ostatnich dniach obserwowane jest coraz większe natężenie ruchu drogowego i - co się z tym wiąże - odnotowywane są coraz większe opóźnienia autobusów. Decyzja o przywróceniu funkcjonowania na liniach dziennych przystanków "na żądanie" ma poprawić punktualność komunikacji miejskiej. To rozwiązanie powoduje brak zatrzymań w miejscach bez wymiany pasażerów, a przez to zwiększenie płynności przejazdu - informuje Bartosz Trzebiatowski, rzecznik ZTM.

W Poznaniu i okolicach przystanki w tej formule funkcjonują w miejscach, gdzie pasażerowie wsiadają/wysiadają sporadycznie albo tylko w określonych godzinach. Wszystkie one są oznaczone tabliczką z czerwonym napisem "N/Ż". Podobne oznaczenia występują również na rozkładach jazdy w Internecie i na przystankach, informacja o statusie przystanku podawana jest w zapowiedziach głosowych w pojeździe. Od poniedziałku, tak, jak przed wybuchem pandemii, kierowca nie zatrzyma się na przystanku "na żądanie", jeżeli żaden z pasażerów nie zasygnalizuje zamiaru opuszczenia pojazdu (poprzez naciśniecie przycisku "stop" lub "drzwi"), a na przystanku nie będzie widocznych osób oczekujących na przyjazd pojazdu - dodaje Trzebiatowski.

Aby zwiększyć bezpieczeństwo pasażerów, w okresie dwóch-trzech tygodni rozpocznie się instalacja bezdotykowych dezynfektorów w pojazdach MPK w Poznaniu - urządzenia te będą montowane przy drugich drzwiach we wszystkich autobusach i tramwajach. Są wyposażone w czujniki, a dzięki szybkiej reakcji na podłożenie rąk skorzystanie z nich nie będzie tamować ruchu wśród wsiadających/ wysiadających - tłumaczy rzecznik.

Co ważne w dalszym ciągu prowadzący pojazdy będą zobowiązani do otwierania wszystkich drzwi na przystankach, na których się zatrzyma pojazd, bez konieczności naciskania przycisku otwierania drzwi przez pasażera.

Reklama

Najczęściej czytane w tym tygodniu

Dziś w Poznaniu

Intensywne opady deszczu mogą pojawić się również w Wielkopolsce
10℃
8℃
Poziom opadów:
14.8 mm
Wiatr do:
19 km
Stan powietrza
PM2.5
9.56 μg/m3
Bardzo dobry
Zobacz pogodę na jutro